Εσθονία - Ελλάδα 0-1

9/9/2018 05:24    video

Μετά την επικράτησή της με 2-0 στο Ταλίν στο πλαίσιο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας, η Εθνική Ελλάδας πέρασε εκ νέου νικηφόρα από την έδρα της Εσθονίας, αυτή τη φορά με 1-0 για την πρεμιέρα της στο UEFA Nations League.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος για την ομάδα του Μίχαελ Σκίμπε ήταν ο Κώστας Φορτούνης στο 14ο λεπτό, ο οποίος αξιοποίησε εξαιρετική ασίστ του Μήτρογλου και νίκησε με άψογο πλασέ τον αντίπαλο κίπερ, με τους Έλληνες διεθνείς να έχουν μάλιστα εξαιρετική εικόνα στο πρώτο 45λεπτο έχοντας σε πολύ καλή βραδιά  τόσο τον "Μητρογκόλ" όσο και τους Φορτούνη, Μάνταλο και Πέλκα που κινούνταν υποστηρικτικά πίσω από τον σέντερ φορ της Μαρσέιγ.

Σε αυτό το διάστημα η ελληνική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο, δεν απειλήθηκε καθόλου ενώ αντίθετα είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, συνδυασμούς, και θα μπορούσε κάλλιστα να πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο προβάδισμα αν οι παίκτες της ήταν πιο αποτελεσματικοί.

Αυτό όμως δεν έγινε και μετά τον τραυματισμό του Μήτρογλου στο 51' έπαψε να είναι το ίδιο απειλητική και να πατάει με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιστεύουν πως μπορούν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα και κάποια κενά στον άξονα της "γαλανόλευκης", τους επέτρεψαν να φλερτάρουν με την ισοφάριση.

Ο Μπάρκας ωστόσο ήταν θετικότατος κάτω από τα ελληνικά γκολπόστ και το χρυσό γκολ του Φορτούνη έμεινε ως το φινάλε, με τον άσο του Ολυμπιακού να έχει  μάλιστα την ευκαιρία και για το 2-0, μόνο που νικήθηκε αυτή τη φορά στο τετ α τετ που είχε με τον κίπερ Ακσάλου.

Έστω και έτσι όμως, με αγωνία και άγχος στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική πέτυχε το στόχο της που ήταν το εκτός έδρας τρίποντο στην πρεμιέρα του UEFA Nations League και έτσι θα ταξιδέψει με πολύ καλή ψυχολογία στην Βουδαπέστη για τον αγώνα με την Ουγγαρία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

contra

Ιωάννα Μαλέσκου: Οι εντυπωσιακές φωτό της που διέγραψε απ’ το Instagram μετά τις υπογραφές με τον ΣΚΑΪ (Pics)

15:21 9/7/2020