Καλαμαριά - Μεγάλο διπλό του Απόλλωνα στο Ηράκλειο

21/11/2018 17:19    επικράτησε του Ηροδότου
Mε γκολ του Γιάννη Καλαϊτζίδη στο τρίτο (και τελευταίο) λεπτό των καθυστερήσεων, ο Απόλλων Πόντου έφυγε με πολύ μεγάλο διπλό από την Αλικαρνασσό, επικρατώντας με 1-0 του Ηροδότου!

Οι «κοκκινόμαυροι» παρ΄ότι ταξίδεψαν με 13 παίκτες στο Ηράκλειο επέδειξαν ψυχή, στάθηκαν τυχεροί στο πρώτο ημίχρονο στις ευκαιρίες του Μασάδο και του Γιαλούση στο δεύτερο (δοκάρι στο 49') και κατάφεραν να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με ψηλοκρεμαστό σουτ του Γιάννη Καλαϊτζίδη!

Ο Απόλλων γνώριζε εξαρχής ότι είχε δύσκολη αποστολή στην Αλικαρνασσό, με τον Ηρόδοτο να προέρχεται από τρεις συνεχόμενες νίκες. Το έργο των «κοκκινόμαυρων» γινόταν ακόμη πιο δύσκολο, από τη στιγμή που ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης δεν είχε λύσεις στον πάγκο, παρά μόνο τον νεαρό Κύρκου.

Ο Ηρόδοτος μπήκε πιο δυνατά, στο 5’ απείλησε με τον Σμυρλή, ενώ και στο 11’ ο Μασάδο λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ. Το πρώτο σουτ από τον Απόλλωνα έγινε στο 23΄’ με τον Γεωργιάδη, ενώ οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο γκολ καις το 35’, αλλά ο Μασάδο έχασε το κοντρόλ απέναντι στον Θεοδωρόπουλο.

Στο δεύτερο και πάλι οι Κρητικοί έκαναν δυναμικό ξεκίνημα, είχαν δοκάρι στο 49΄με τον Γιαλούση, όμως μετά το 60΄ο Απόλλων άρχισε να ισορροπεί. Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και ενδεικτικό ήταν οι επτά κίτρινες κάρτες που δέχθηκαν παίκτες του Απόλλωνα!

Οι κοκκινόμαυροι κράτησαν ηρωικά και κατάφεραν στην τελευταία φάση του αγώνα να πάρουν το υπερπολύτιμο τρίποντο! «Χρυσός» σκόρερ ο Γιάννης Καλαϊτζίδης, που με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κασμερίδη «γράφοντας» το 0-1!

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Προβιδάκης, Μπάμπης, Δαμιανάκης, Γιαλούσης, Αργκιλέσι, Κασαπάκης, Φραγκουλάκης, Μασάδο, Αυγενικού (46’ Αμαραντίδης), Σμυρλής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Σπάλιαριτς (46’ Κύρκου), Δημητριάδης, Πουρτουλίδης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Καλαϊτζίδης, Δαλιανόπουλος, Σαμαράς.