Ατρόμητος - Άρης 2-2

9/12/2019 15:35    «Αγγλία» στο Περιστέρι
Ατρόμητος και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν στο Περιστέρι, σε παιχνίδι για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Super League, που ήταν από τα καλύτερα τα οποία έχουν διεξαχθεί έως σήμερα στο φετινό πρωτάθλημα.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 16΄ για τους γηπεδούχους, με τον Ταλόσα να κάνει το σουτ, τον Βέλλιο να βάζει την προβολή και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Έμαν.

Τρία λεπτά αργότερα, η ωραία ενέργεια του Μανούσου σταμάτησε στο σώμα του Ρόουζ αλλά η τρίτη φάση ήταν και η... τυχερή για τον Ατρόμητο: κόρνερ του Γκάλο, απίθανο γυριστό σουτ του πεσμένου Βέλλιου και 1-0 στο 24ο λεπτό.

Οι «κίτρινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και με μπροστάρη τον Φετφατζίδη δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Μέγιερι. Σε μια από αυτές, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, Ματίγια και Φετφατζίδης «έκρυψαν» την μπάλα για να ισοφαρίσει ο Μπρούνο Γκάμα με αριστερό σουτ.

Υποτονικά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο στο 67΄ ο Ατρόμητος έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον νεοεισελθόντα Ουγκράι να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Έμαν αλλά στο πλασέ του η μπάλα σχεδόν άγγιξε το οριζόντιο δοκάρι. Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 80΄, όταν από συνδυασμό των Φετφατζίδη και Μαντσίνι, ο τελευταίος πλάσαρε άστοχα με το αριστερό.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπα μάρκαρε άτσαλα τον, επίσης νεοφερμένο στον αγωνιστικό χώρο, Γιακουμάκη, ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα και ο Μανούσος εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1.

Ο Άρης, πάντως, δεν πτοήθηκε και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στην ισοφάριση με εξαιρετική ατομική ενέργεια και διαγώνιο αριστερό σουτ του Φετφατζίδη.

naftemporiki

Καλαμαριά: Η μητρόπολη προσφέρει σε μαθητές πρωινό, μεσημεριανό και σχολικά είδη (βιντεο)

22:21 15/3/2024