Άρης - Παναιτωλικός 2-0

27/10/2019 23:25    Δύο στα δύο και συνεχίζει για playoffs
Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Μίχαελ Ένινγκ μπροστά στο κοινό του «Κλεάνθης Βικελίδης», οι παίκτες του Άρη εμφανίστηκαν ψυχωμένοι ώστε να... τελειώσουν από νωρίς το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι όπου είχαν τον απόλυτο έλεγχο, με τις γραμμές των παικτών να είναι αρκετά συμπαγείς και βρήκαν από νωρίς το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση με τον Μπρούνο Γκάμα.

Ο Πορτογάλος ποδοσφαιριστής έκανε μια καταπληκτική κίνηση όπου πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους, οι οποίοι ακολούθως τον ανέτρεψαν και από την άσπρη βούλα κατάφερε να πετύχει τόσο το 1-0 για τον Άρη, όσο και να σημειώσει το 2ο σερί του γκολ.

Ο Παναιτωλικός στη συνέχεια προσπάθησε να... παγώσει τον ρυθμό του αγώνα και να γίνει πιο απειλητικός, ωστόσο έξι λεπτά μετά το 1-0 του Άρη, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να κερδίσουν και 2ο πέναλτι, με τον Ντίας να ανατρέπει καθαρά τον Σούντγκρεν. Αυτή την φορά, την μπάλα πήρε ο Μπράουν Ιντέγε, ο οποίος έγραψε το 2-0 και έφτασε τα τρία γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την πλευρά του ο Μάκης Χάβος προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση, αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 4-2-3-1 και προβαίνοντας σε αλλαγές στα πρόσωπα, με τον Παναιτωλικό να φτάνει κοντά στο 2-1 στο 51’, ωστόσο η κεφαλιά του Μαρσιάλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Έμαν.

Εννέα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες αφού ο Βλαντ Μοράρ, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και έτσι το έργο του Παναιτωλικού έγινε ακόμα πιο δύσκολο.

Ο Άρης συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, δημιούργησε και άλλες φάσεις για το 3-0 χωρίς να τα καταφέρει, ωστόσο πήρε την 2η σερί νίκη ξανά με μηδέν παθητικό και ψαλίδωσε την διαφορά από τις πρώτες έξι θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.