Βόλος ΝΠΣ - ΠΑΟΚ 0-2

27/10/2019 13:20    έφτασε στα 43 ματς αήττητος
Ανήμερα του Αγίου Δημητρίου, οι εορτάζοντες του ΠΑΟΚ φρόντισαν να «κεράσουν» γκολ και θέαμα μέσα από μία εξαιρετική συνεργασία, συνεχίζοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι τις υψηλές πτήσεις. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν 29 λεπτά για να «διασπάσουν» την άμυνα του Βόλου, έχοντας απέναντί τους μια ομάδα αρκετά συμπαγή που έμοιαζε ικανή να κάνει τη ζημιά στην κόντρα επίθεση με τον συνήθη ύποπτο... Τόρες.

Ρίχνοντας το βάρος στα άκρα της επίθεσης, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε τις συνθήκες και βρήκε με υπομονή το δρόμο προς τα δίχτυα χάρη στο εξαιρετικό τακουνάκι του Στοχ για τον... μόνιμα προωθημένο Γιαννούλη, ο οποίος «σέρβιρε» από τα αριστερά, με τον Λημνιό να πιάνει την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας, ανοίγοντας το σκορ. Μια συνεργασία των δύο που επαναλαμβάνεται σαν σε προπόνηση δεδομένου πως και το δεύτερο γκολ απέναντι στη Λαμία προήλθε με τρόπο πανομοιότυπο.

Ο Βόλος δεν πτοήθηκε, παρέμενε συγκεντρωμένος στο πλάνο του και λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του, χωρίς όμως να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-1.

Το β' μέρος στο Πανθεσσαλικό Στάδιο ξεκίνησε με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, μην αφήνοντας περιθώρια στους γηπεδούχους, προειδοποιώντας κιόλας με μια μεγάλη ευκαιρία του Μπίσεσβαρ που βρήκε, ωστόσο, σε ετοιμότητα τον πορτιέρε του Βόλου.

Τελικώς, η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα, σφράγισε το «τρίποντο» με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέλκα (74') μετά από ανατροπή του Λημνιού από τον Δημόπουλο (0-2). Ο έτερος εορτάζων του Δικεφάλου θέλησε μπροστά στον κόσμο του ΠΑΟΚ που είχε κάνει «κατάληψη» στο Πανθεσσαλικό να... κεράσει με τη σειρά του, προχωρώντας σε πέναλτι αλά Πανένκα προτού υποκλιθεί μπροστά τους.

Το τελευταίο σφύριγμα του Ευαγγέλου βρήκε τον ΠΑΟΚ με συγκομιδή 43 παιχνιδιών όντας αήττητος και το ερώτημα που τίθεται πλέον είναι μέχρι που θα φτάσει το εν λόγω νούμερο...