Καλαμαριά: Αποκλείστηκε ο Απόλλωνας από το κύπελλο στο «Αλκαζάρ» (βιντεο)

10/10/2019 13:13    δειτε στιγμιότυπα του αγώνα
Εμεινε με τις ευκαιρίες ο Απόλλων Πόντου στο πρώτο (και τελευταίο) παιχνίδι Κυπέλλου για τη φετινή σεζόν. Οι κοκκινόμαυροι αν και καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που είχαν και ένα τέρμα που δέχθηκαν στο δεύτερο μέρος, τους έβγαλε νοκ-άουτ από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα Πόντου να είναι πιο επικίνδυνος και να χάνει την πιο σημαντική ευκαιρία του παιχνιδιού στο 12’ με τον Λουφάκη να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα, να «σερβίρει» στον Μπρίτο, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει στον Γραικό να να απομακρύνεται. Ακόμη μια καλή στιγμή είχαν οι κοκκινόμαυροι στο 31’, ενώ οι Βολιώτες είχαν στο τελευταίο δεκάλεπτο μια εδαφική υπεροχή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων δεν έδειξε την ίδια ζωντάνια, τουλάχιστον στα πρώτα 30 λεπτά και δέχθηκε το γκολ στο 57’, όταν ο Σκοπελίτης εκτέλεσε φάουλ και ο νεοεισελθών Στάθης Ρόκας ξεχασμένος από την άμυνα έκανε το 1-0.

Το οποίο και έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, παρά τις ευκαιρίες του Απόλλωνα στο τέλος. Ο Ολαϊτάν στο 84’ έπιασε ωραίο σουτ, αλλά ο Γιδόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού λίγο πριν από τη γραμμή έδιωσε σε προσπάθεια του Αμαραντίδη.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης(90+'5 Δεινόπαπας), Τσίτας, Ντούνης(79' Λάσκαρης), Πόζογλου(50' Ρόκας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πολίτης, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Καλογέρης (59’ Δόρης), Λουφάκης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Γ. Καλαϊτζίδης (59’ Πουρτουλίδης).