Τεράστιο διπλό για τον Απόλλωνα, ανέβηκε στην 6η θέση!

17/2/2019 18:34    τέταρτο φετινό διπλό
Ενα σπουδαίο διπλό πήρε ο Απόλλωνας Πόντου, περνώντας με 1-0 από την έδρα των Τρικάλων.

Οι «κοκκινόμαυροι» ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους στον αγωνιστικό χώρο, αν και δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους. Πάντως η ομάδα του Καλαϊτζίδη ήταν συμπαγής αμυντικά και εκμεταλλεύτηκε τις στημένες φάσεις, αφού από μία τέτοια προήλθε και το «χρυσό» γκολ του Αμαραντίδη.

Αυτή η νίκη ανεβάζει τον Απόλλωνα στην 6η θέση, παραμένοντας στο -6 από την 2η θέση.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και η πιο απειλητική ομάδα ήταν ο Απόλλωνας. Η ομάδα του Καλαϊτζίδη απείλησε δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά στα μέσα του πρώτου μέρους αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Αρχικά στο 21ο λεπτό μία εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο έδιωξε σε κόρνερ ο Ταΐρης ενώ στο 24’ κεφαλιά του Ολαϊτάν μετά από σέντρα του Γεωργιάδη, την μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΑΟΤ. Η ομάδα του Μίλος Κόστιτς είχε την υπεροχή στο πρώτο μισό του ημιχρόνου όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι παρέμεινε μέτριο, με τον ΑΟΤ να μην απειλεί και τον Απόλλωνα να εκμεταλλεύεται μια στημένη φάση για να πάρει το προβάδισμα και τελικά τη νίκη. Στο 54' είχαμε υποψία ευκαιρίας για τον ΑΟΤ, καθώς μετά από φάουλ του Ντόση η μπάλα κατέληξε στον Τριανταφυλλάκο, εκείνος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 81ο λεπτό ο Πουρτουλίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Αμαραντίδης έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τους «κοκκινόμαυρους».

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Μίλος Κόστιτς): Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Ντιαλό, Γκότοβος, Άντρονικ, Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης (20’ Καπός), Μαρκόφσκι, Γουέρε (78’ Γκουγκούδης), Σισέ (60΄Υψηλός).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Πάτας, Βλάχος, Καλαϊτζίδης (89’ Μπάμπης), Πουρτουλίδης (83’ Καλογέρης), Σουντουρά (85’ Κυβελίδης), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.