ΑΕΚ - Άρης 4-0

28/10/2018 23:43    OAKA
Με τους Πόνσε και Μπογιέ να... χορεύουν τάνγκο την αντίπαλη άμυνα η ΑΕΚ νίκησε 4-0 τον Άρη.

Όταν ο Μαρίνος Ουζουνίδης εισηγήθηκε την απόκτηση του Εζέκιελ Πόνσε και του Λούκας Μπογιέ είχε στο μυαλό του μια ΑΕΚ, όπως αυτή του δεύτερου ημιχρόνου με τον Άρη. Οι δυο Αργεντινοί μαζί με τον Λιβάγια “χόρεψαν” την άμυνα του Άρη, ο οποίος θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε την κατοχή.

Ο Μπογιέ ήταν αυτός που με τρομερή ενέργεια άνοιξε το σκορ, ενώ έδωσε και τον ασίστ στον Λιβάγια στο τέρατο γκολ. Ο Πόνσε από την πλευρά του ήταν αυτός που “καθάρισε” με τα δύο τέρματα που πέτυχε μέσα σε έξι λεπτά, μετατρέποντας το “εύθραυστο” 1-0 σε 3-0!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης ήταν αυτός που προσπάθησε να έχει την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα αλλά η ΑΕΚ στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Το έκανε στο 5ο λεπτό με τον Μπογιέ, ο οποίος πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο και μετά από μια εξαιρετική κούρσα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κουέστα και πλάσαρε σωστά.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν και μια καλή ευκαιρία με τον Πόνσε, ο οποίος στο 8' έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε εντυπωσιακή απόκρουση. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι έριξαν... ρυθμούς κι οι παίκτες του Πάκο Ερέρα άρχισαν να πιέζουν (η κατοχή στο πρώτο μέρος ήταν 60%-40% υπέρ τους).

Με τον Μπρούνο Γκάμα να αποτελεί τη μόνιμη απειλή για την άμυνα της ΑΕΚ, ο Άρης έχασε τη μεγαλύτερη του ευκαιρία στο 26ο λεπτό, όταν ο Ερέρα συνδυάστηκε πολύ όμορφα με τον Ντιγκινί, ο οποίος γύρισε την μπάλα στον 30άχρονο Πορτογάλο αλλά η μπάλα πέρασε άουτ μετά το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή.

Όπως συνέβη στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στην... επανάληψη οι “κιτρινόμαυροι” πέτυχαν γκολ στην πρώτη αξιόλογη φάση, με τον Πόνσε να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκάλο στο 56'. Πριν καλά καλά προλάβει να συνέλθει ο Άρης, ο Πόνσε σημείωσε και τρίτο γκολ στο 62' μετά από έναν εξαιρετικό “κιτρινόμαυρο” συνδυασμό και σέντρα του Μπακάκη.

Η ΑΕΚ συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και μετά την πολύ όμορφη κούρσα που έκανε από τα αριστερά ο Μπογιέ πέρασε την μπάλα στη μεγάλη περιοχή κι ο Λιβάγια πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 72'. Οι "κιτρινόμαυροι" γενικότερα κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν σε μια άνετη, όσο κι επιβλητική νίκη που τους δίνει ψυχολογία εν όψει της συνέχειας...

ΑΕΚ(Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσόσιτς, Χουλτ (75’ Γιαννιώτας), Γαλανόπουλος, Άλεφ, Πόνσε (67’ Μάνταλος), Μπογέ(86’ Γιούσης), Λιβάγια, Γκάλο.

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Κωνσταντινίδης (76’ Σόουζα), Μπάσα, Μάβραϊ, Βαλεριάνος, Σιώπης, Κολάσο (67’ Γιουνές), Ματίγια, Ματέο Γκαρσία, Ντιγκινί (76’ Ναζλίδης), Γκάμα

onsports

Καλαμαριά: Προϋπολογισμός «έκτακτης ανάγκης» - Το σχέδιο της δημάρχου για συνολική ανάταξη

23:18 20/2/2024

υπερψηφίστηκε τα ξημερώματα

Καλαμαριά: Εκδήλωση μνήμης για το δυστύχημα των Τεμπών - Mαθητικές δράσεις μπροστά στο δημαρχείο

23:02 20/2/2024

Τα δάκρυα έχουν γίνει οργή!

Καλαμαριά: Κεραυνοί Αράπογλου: Ντροπή κ. Δαρδαμανέλη, όλα θα βγουν στο φως - σπατάλη και ρουσφετολογία

00:20 20/2/2024