Εργοτέλης - Απόλλων Πόντου 2-0

28/10/2018 19:26    Το πάλεψε όσο μπορούσε
Ο Απόλλων τα έδωσε όλα. Είχε την ευκαιρία να προηγηθεί, δεν είχε όμως τις επιλογές στον... πάγκο του Εργοτέλη. Έτσι κουράστηκε και η ήττα ήρθε στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα.

Ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης είχε μόνο τρεις παίκτες να ρίξει στον αγώνα απέναντι στον πληρέστερο Εργοτέλη που εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα αυτό για να φτάσει στη νίκη.

Πρώτο ημίχρονο απόλυτης ισορροπίας μεταξύ Εργοτέλη και Απόλλωνα Πόντου. Οι Κρητικοί είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά όχι και τον τρόπο να γίνουν απειλητικοί απέναντι στους πολύ καλά οργανωμένουης αμυντικά κοκκινόμαυρους.

Οι Γιακούμπου, Έφορντ πήρα τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες με τον Καπνίδη να έχει τη σημαντικότερη χαμένη ευκαιρία στο 17’ με τον Καπνίδη.

Ο Απόλλων προσπάθησε μετά το 20’ και κοντρόλαρε το ρυθμό, κράτησε μακριά από την εστία του Θεοδωρόπουλου τον Εργοτέλη και έψαξε στις αντεπιθέσεις το γκολ. Καλύτερη ευκαιρία για να τα καταφέρει, ήρθε στο 37’ όταν ο Μαζουλοξώς σταμάτησε με προβολή τον Τσουμάνη που ήταν σε εξαιρετική θέση για να σουτάρει.

Ίδια εικόνα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Εργοτέλη να αδυνατεί να απειλήσει. Ήταν, όμως, φανερό πως ο Εργοτέλης είχε περισσότερες επιλογές από τον πάγκο.

Αφού, λοοιπόν, πρώτα ο Απόλλων έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με τον Κυβελίδη στο 59’, οι αλλαγές του Νίκι Παπαβασιλείου ανέτρεψαν τις ισορροπίες. Έτσι στο 72’ ο Τσέλιος κατάφερε να φτάσει στο γκολ για τους γηπεδούχους και έξι λεπτά αργότερα ο Έφορντ έκανε το 2-0 «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Εργοτέλης: Καλογεράκης, Μαζουλοξής, Γιακούμπου, Κοιζωρώνης (70’ Μπουτσάκης), Μπάτζιος, Μπουρτσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης (Ροβίθης), Έφορντ, Καπνίδης.

Απόλλων Πόντου: Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Τσουμάνης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Σουντουρά, Σπόλιαριτς, Δημητριάδης, Πορτουλίδης, Κυβελίδης.