Καλαμαριά: Τραγικά λάθη και ήττα στην Άρτα για τον Απόλλωνα

3/12/2019 17:39    αν και προηγήθηκε
Την ευκαιρία να πετύχει τη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα έχασε ο Απόλλων Πόντου, καθώς αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο, χάνοντας με 2-1 από τον Καραϊσκάκη εκτός έδρας. Δυο λάθη του Πολίτη πλήρωσαν οι «κοκκινόμαυροι» και μοιραία γνώρισαν την έκτη ήττα τους στο Πρωτάθλημα.

Ο αγώνας:

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ανήκε για τον Απόλλωνα. Ο Ολαϊτάν με όμορφη ενέργεια έκανε το σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς πέρασε άουτ. Στη φάση τραυματίστηκε ο Νιγηριανός και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Στο 35΄ το σουτ του Ψιάνου πέρασε άουτ και πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι «κοκκινόμαυροι» βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ. Ο Μπρίτο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κοντοές με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μέλκα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 59΄. Ο Χατζηστραβός εκτέλεσε το φάουλ και ο Πολίτης απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας όρθιο τον Απόλλωνα. Και πέντε λεπτά μετά, ο Καραϊσκάκης άγγιξε το γκολ, όμως το φάουλ του Ψιάνου κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 72΄ η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη έχασε τεράστια να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά ο Δαλιανόπουλος αστόχησε από ευνοϊκή θέση ύστερα από σέντρα του Λουφάκη. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κυβελίδη, με τον Πολίτη να φέρει ευθύνη. Και σα να μην έφτανε αυτό, ο Κούστα έκανε το 2-1 στο 78΄, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να κάνει νέο λάθος.

Στο 88΄ ο Απόλλων έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Τσουμάνη απέκρουσε σε κόρνερ ο Μέλκας.

Οι συνθέσεις:

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Αχιλλέας Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Βλάχος (60΄ Αλμπάνης), Καπίας, Μασούρας, Τσούτσης (46΄ Κούτσα), Ψιάνος, Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Μέτσε.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης, Λουφάκης (87΄ Τσουμάνης), Αμαραντίδης, Κοντοές, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (81΄ Καλογέρης), Πουρτουλίδης, Ολαϊτάν (26΄ Δαλιανόπουλος), Χασομέρης, Μπρίτο.