ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 2-1

12/11/2018 07:49    Ζορίστηκε αλλά το «καθάρισε»
Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Παναιτωλικό. Ο δικέφαλος νίκησε με 2-1 με αρκετό άγχος στην Τούμπα και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα της Super League.

Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο καθώς παρά την υπεροχή του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος οι Αγρινιώτες μπόρεσαν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς έδειξαν πως θα καθαρίσουν εύκολα το ματς, όταν και σημείωσαν δύο τέρματα μέσα σε λίγα λεπτά: Στο 63' με αυτογκολ του Μαρινάκη και στο 66' με προβολή του Άκπομ.

Ο Παναιτωλικός ωστόσο δεν πέταξε λευκή πετσέτα και μείωσε στο 71' με τον Καμαρά μόλις στην πρώτη του ουσιαστική επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ.

Το γκολ αυτό «πάγωσε» τον ρυθμό του ΠΑΟΚ που έμοιαζε περισσότερο να κάνει διαχείριση του χρόνου παρά να επιδιώκει να «τελειώσει» τον αγώνα.

Η ομάδα του Δέλλα δεν μπόρεσε όμως γίνει πιο απειλητική και ο δικέφαλος πανηγύρισε μια δύσκολη νίκη που τον φέρνει στο +2 από τον Ατρόμητο και στο +7 από την ΑΕΚ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κίτσιου (84' Χατσερίντι), Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάκχοφ (72' Μαουρίσιο), Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (57' Ακπόμ) και Πρίγιοβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Τσοκάνης, Άργκους (85΄Λιάβας), Μάλης, Μαρινάκης, Μπαρμπόσα, Λουσέρο, Ντίαζ, Μανά (74' Ρότσα), Καμαρά, Μάζουρεκ.