Καλαμαριά: Απόλλωνας - ΜΕΝΤ 54-69

27/10/2019 23:59    κόστισε το τρίτο δεκάλεπτο
Aν και είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Απόλλων Καλαμαριάς τελικά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε εντός έδρας από την ΜΕΝΤ με σκορ 54-69. Μετά το 32-20 η ομάδα του Γιώργου Καραμουσαλίδη αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα και αυτό σε συνδυασμό με το κακό τρίτο δεκάλεπτο (6-19 το επιμέρους σκορ για τους φιλοξενούμενους) το οποίο αποτέλεσε μεγάλη "πληγή" στην διεκδίκηση της νίκης, είχε ως αποτέλεσμα να "έρθει" η ήττα. Την επόμενη αγωνιστική ο Απόλλων Καλαμαριάς πρόκειται να αντιμεωπίσει εκτός έδρας τον Μ. Αλέξανδρο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΜΕΝΤ προηγήθηκε με 2-7 αλλά μετέπειτα οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά (10-7 και 18-14) και ήταν μπροστά με 21-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε ιδανικά καθώς η διαφορά αυξανόταν και το σύνολο του Καραμουσαλίδη έφτασε μέχρι και το +12 (32-20). Ωστόσο δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο Απόλλων Καλαμαριάς παραγωγικά άρχισε να αντιμετωπίζει δυσκολίες και η ΜΕΝΤ ισοφάρισε (34-34).

Στο ημίχρονο η ομάδα του Καραμουσαλίδη κέρδιζε με 36-34 αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε η "ζημιά" για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς καθώς οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ (36-44 και 40-51) και βρέθηκαν στο +11 (42-53) στο 30'. Η ΜΕΝΤ "άνοιξε" κι άλλο την διαφορά (44-63 στο 34') και στην συνέχεια ο Απόλλων Καλαμαριάς δεν μπόρεσε να "αντιδράσει".

Δεκάλεπτα: 21-16, 36-34, 42-53, 54-69

Απόλλων Καλαμαριάς (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 6, Σκεμπής 13(3), Ανδρεάδης 5(1), Κυφωνίδης 17(2), Καρασίμος 8, Κεραμάρης, Μακρής, Κόκκιος 2, Γιαννακός, Γεροστάθης, Τσίγκας 3

ΜΕΝΤ (Ντολόπουλος): Φόρογλου, Καμπίτσης, Παπαπασχάλης 8, Ζεϊμπέκης, Ρόπουτης 5(1), Γκύζης 23(4), Μιχαηλίδης 14(3), Μπέλλος 4, Σιδηράς, Πασχαλίδης 9, Μανδράς, Σιόλογκας 6