Σόκαρε τον Άρη με απίστευτη ανατροπή η Λάρισα

29/9/2019 19:26     2-3
Όλα κυλούσαν ιδανικά για τους «κιτρινόμαυρους» στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα στο «Κλ. Βικελίδης», καθώς είχαν προηγηθεί με 2-0 με σκόρερ τους Βέλεθ (10΄) και Γκάμα (12’), ωστόσο η συνέχεια ήταν εφιαλτική. Η ΑΕΛ ξεκίνησε μία αντεπίθεση διαρκείας και με γκολ των Νούνιτς (20΄, 33΄) και Ουάρντα (74΄) κατέκτησε μία σημαντική νίκη.

Στο 97’ ο διαιτητής Σκουλάς έδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Μπαστός μετά από σέντρα του Ντιγκινί, αλλά πήγε να συμβουλευτεί το VAR. Εκεί, διαπίστωσε πως στο ξεκίνημα της φάσης ο Ροζ είχε κάνει επιθετικό φάουλ στον Μόρα και πήρε πίσω την απόφασή του, σφυρίζοντας την λήξη μετά από 14 λεπτά καθυστερήσεων!

«Πετύχαμε μια ιστορική νίκη. Μεγάλες ομάδες κάνουν τέτοιες νίκες. Το να χάνεις με 2-0 και να φέρνεις το ματς στα ίσια στο πρώτο ημίχρονο, είναι μεγάλη υπόθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο πιεστήκαμε από τον Άρη, είχαμε και μια δόση τύχης, αλλά για να πάρεις τέτοιο αποτέλεσμα σε μια τέτοια έδρα, πρέπει να είσαι τυχερός και τολμηρός», δήλωσε ο τεχνικός της Λάρισας Μ. Γρηγορίου.

ΑΡΗΣ (Τερζής): Έμαν, Κόρχουτ, Ροζ, Βέλεθ, Σούντγκρεν, Ματίγια, Μπα (71’ Ντουάρντε), Μπρούνο Γκάμα (62’ Λάρσον), Φετφατζίδης (77’ Μαρτίνες), Ντιγκινί, Ιντέγε.

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Σετσέροβιτς (77’ Μπαστός), Μπράλιτς, Κάτσε, Μπέρτος, Ουάρντα (90’ Γκόικοβιτς), Στάνκοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (65’ Φατιόν), Νούνιτς.