Καλαμαριά: Απόλλων Πόντου - Ηρόδοτος 3-0

6/3/2019 16:29    στο κυνήγι της δεύτερης θέσης
Eπιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Πόντου,με τους Πόντιους να ανεβαίνουν πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 5΄ έφτασε κοντά στο 0-1, το σουτ όμως του Ηλιάδη αποκρούστηκε με τα ακροδάχτυλα από τον Θεοδωρόπουλο, ενώ στο 8΄ η εκτέλεση φάουλ του Μπαρέττα πέρασε μόλις άουτ από την εστία των Ποντίων.

Με το πέρας της ώρας ο Απόλλων Πόντου ανέβασε την απόδοση του και στο 22΄κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε ψηλοκρεμαστό σουτ του Ολαϊτάν. Έπειτα από το τέρμα αυτό, η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη ήταν αυτή, που είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 38΄ κατάφερε να ζευγαρώσει τα τέρματα της με την κεφαλιά ψαράκι του Κυβελίδη.

Από το σημείο εκείνο και μετά δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι, με συνέπεια το 2-0, να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 53΄ οι Κρητικοί έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Κασαπάκη με 2η κίτρινη κάρτα. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι Πόντιοι έχοντας υπέρ τους και το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στο 3-0.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 70΄ η προσπάθεια όμως του Χασομέρη αποκρούστηκε από τον Τσιλιγγίρη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά της Νέας Αλικαρνασσού να απειλήσει με το σουτ του Κονέ να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Θεοδωρόπουλο. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε με το υπάρχον σκορ, ο Δημητριάδης στο 89΄ ήταν αυτός που έκανε το 3-0, κλειδώνοντας με τον τρόπο αυτό την υπόθεση νίκη για τους «κοκκινόμαυρους».

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης):  Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Πουρτουλίδης, Λουφάκης (68′ Δημητριάδης), Κυβελίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (59′ Μπάμπης), Ολαϊτάν

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Ξενοδόχοφ (46′ Τσιλιγγίρης), Γραικός, Ανδρέου, Αργκιλέσι (68′ Ζαμπορόφσκι), Ηλιάδης, Παπαγγελής, Νύκταρης, Χατζηλιάδης (58′ Κονέ), Μπαρέτας, Κασαπάκης, Μουκίδης.