Ηρακλής – Κέρκυρα 1-1

17/2/2019 20:33    άλλο ενα Χ
Με την ισοπαλία (1-1) στο Καυτανζόγλειο ο Ηρακλής βλέπει το τρένο της ανόδου να απομακρύνεται επικίνδυνα, ενώ η Κέρκυρα δεν μπόρεσε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο τον 2ο, Απόλλωνα Λάρισας. Άνοιξε το σκορ ο Περόνε, ισοφάρισε ο Κρητικός για τους «Φαίακες».

Ο Ηρακλής ήθελε σήμερα τη νίκη προκειμένου να μείνει κοντά βαθμολογικά στη 2η θέση, κατάφερε να ανοίξει το σκορ, ωστόσο η Κέρκυρα τον... πλήγωσε με το γρήγορο γκολ της στο δεύτερο μέρος.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι ήθελαν τη νίκη προκειμένου να παραμείνουν κοντά στην 2η θέση, ωστόσο είχαν μόλις μια φάση στον αγώνα (σ.σ. το γκολ του Κρητικού) με την οποία κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία και να παραμείνουν στη 3η θέση, στο ντεμπούτο του Νίκου Αναστόπουλου στο πάγκο της ομάδας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν νωχελικό, με αρκετά λάθη από τους ποδοσφαιριστές, δείγμα του άγχους για τη νίκη που είχαν τόσο ο Ηρακλής όσο και η Κέρκυρα. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν με αξιώσεις στην εστία του Κουτζαβασίλη.

Ο Περόνε έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή

Μάλιστα, στην πρώτη καλή ουσιαστικά στιγμή, ο Ηρακλής κατάφερε να κερδίσει το πέναλτι σε ανατροπή του Σιανδραβέλη πάνω στον Ζιαμπάρη. Συγκεκριμένα ο Περόνε έβγαλε την σέντρα, με τον παίκτη της Κέρκυρας να ανατρέπει τον αμυντικό του Ηρακλή στο 20’. Την εκτέλεση ανέλαβε ο επιθετικός των κυανόλευκων, Εμάνουελ Περόνε, ο οποίος σημάδεψε την δεξιά πλευρά του πορτιέρε των φιλοξενούμενων, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο 24’ ήρθε η απάντηση της Κέρκυρας, με τον Κόντο να πιάνει ωραία το σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα βρήκε πάνω στα σώματα με αποτέλεσμα να αλλάξει πορεία και στην συνέχεια να την απομακρύνουν οι αμυντικοί των κυανόλευκων.

Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ηρακλής συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να δημιουργεί κινδύνους, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει κενούς χώρους στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Σοκ με Περόνε

Μπορεί ο Περόνε να κατάφερε να βάλει μπροστά τον Ηρακλή στο σκορ, ωστόσο λίγο αργότερα στάθηκε άτυχος. Συγκεκριμένα στο 27’ της αναμέτρησης ο Αργεντινός έπεσε κάτω, με αποτέλεσμα να υπάρχουν φόβοι για υποτροπή στη θλάση που είχε περάσει πρόσφατα, ενώ στη συνέχεια την θέση του πήρε ο Νιάμπουγιου.

Γκολ από τα....αποδυτήρια!

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο η Κέρκυρα να μην κατάφερε να απειλήσει τον Ηρακλή, ωστόσο στην επανάληψη κατάφερε να κάνει το 1-1 με το... καλημέρα (46')! Συγκεκριμένα ο Κρητικός με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής κατάφερε να στείλει την μπάλα στο... αριστερό παράθυρο του Καχριμάν.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες της Κέρκυρας κλείστηκαν στα καρέ τους, ο Ηρακλής έψαχνε την μεγάλη φάση ώστε να μπει ξανά μπροστά στο σκορ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Μάλιστα δεν υπήρξε άλλη μεγάλη φάση στην επανάληψη, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.

Τα στοιχεία του αγώνα:

Ηρακλής (Ρόκα): Καχριμάν, Βιτλής, Κουτρομάνος, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Κωστούλας, Ορφανίδης, Καθάριος (70΄ Μπορίκο), Κλέιτον, Περόνε (30΄ Νιάμπουγιου)

Κέρκυρα (Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σιανδραβέλης, Χαντάκιας, Ιωάννου, Κούρος, Κρητικός, Νίκιτς, Λινάρδος (78΄ Αποστολίδης), Κόντος (64΄ Ζορμπάς), Τουράμ, Πασάς (93΄ Θεοδωράκης)