Ξάνθη - Άρης 0-1

1/2/2019 01:26    σε τροχιά 5άδας
Ο Άρης πέρασε θριαμβευτικά από την Ξάνθη, αφού με το όμορφο γκολ του Ματέο Γκαρσία πήρε μια σπουδαία νίκη (0-1) που τον έβαλε για τα καλά σε τροχιά 5άδας και Ευρώπης!

Στα… Πηγάδια, ο Άρης έβαλε τέλος σε μια περίοδο ξηρασίας αλλά και κακών εμφανίσεων καθώς επικράτησε με 0-1 της Ξάνθης στην επιστροφή του Ματέο Γκαρσία στα γκολ.

Μετά από αρκετό καιρό, οι «κίτρινοι» πραγματοποίησαν πειστική εμφάνιση καθώς ήταν μια κλάση ανώτεροι από την Ξάνθη. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη δημιούργησε φάσεις, είχε δοκάρι με τον Νικολάς Μαρτίνες και θα μπορούσε να είχε αποφύγει την ψυχοφθόρα διαδικασία των τελευταίων λεπτών, αν αξιοποιούσε τις ευκαιρίες της.

Το αίσθημα του φόβου κυριάρχησε στα πρώτα 20-25 λεπτά του αγώνα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν αγωνιστικό ρυθμό και να έχουν το μυαλό τους περισσότερο στην άμυνα παρά στη δημιουργία, ίσως, λόγω και της κατάστασης του αγωνιστικού χώρου. Επιλέγοντας τον Δημήτρη Διαμαντόπουλο στην κορυφή με τον Ντιγκινί σε ρόλο επιτελικού μέσου και τους Λάρσον, Ματέο Γκαρσία στα άκρα, ο Άρης προσπάθησε να πιέσει την Ξάνθη, να μην της επιτρέψει να αναπτύξει το passing game που την χαρακτηρίζει και την υποχρέωσε (συνολικά) σε 28 λάθη στο πρώτο μέρος.

Αυτό που έλειπε και από τις δύο πλευρές ήταν οι τελικές προσπάθειες καθώς στη συγκεκριμένη κατηγορία δεν μπορούν να ενταχθούν ένα αδύναμο σουτ του Ντιγκινί στο 4ο κι ένα ακόμη από τον Καμαρά στο 23ο, ούτε τα δύο επικίνδυνα (μεν) γυρίσματα των Ματέο Γκαρσία και Σαρπόνγκ στα μέσα του ημιχρόνου τα οποία πέρασαν αναξιοποίητα.

Ματέο Γκαρσία… 79 μέρες μετά

Ο Άρης είχε ελαφρώς την κατοχή της μπάλας και στο 37ο λεπτό απέκτησε και το προβάδισμα. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ περίπου δέκα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η σέντρα Μίγκτζεν Μπάσα δεν πλησίασε στον Νικολάς Ντιγκινί, ο Ματέο Γκαρσία πήρε το… ριμπάουντ και με ευθύβολο σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδραση στον Ζίβκοβιτς κάνοντας το 0-1. Μάλιστα, ο Αργεντίνος επιθετικός σκόραρε έπειτα από 79 ημέρες καθώς η τελευταία φορά που σκόραρε ήταν στη νίκη (1-2) επί του Απόλλωνα Σμύρνης στις 12/11/2018.

Η άνοδος της Ξάνθης και οι ευκαιρίες του Άρη

Η Ξάνθη άλλαξε λογική στο δεύτερο ημίχρονο, αφήνοντας τον παθητικό ρόλο και κερδίζοντας περισσότερα μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα στο 53’ άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Κάστρο δεν σημάδεψε σωστά (με το κεφάλι) από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Μπαριέντος. Ο Άρης είχε τη δική του στιγμή με τον Ματέο Γκαρσία ο οποίος σούταρε από το ημικύκλιο της μικρής περιοχής υποχρεώνοντας τον Ζίβκοβιτς σε μια δύσκολη απόκρουση.

Ο Ράσταβατς προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του (4-4-2) αποσύροντας τον Καντά και ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Γκέντριτσεκ, αλλά η ομάδα που δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ ήταν ο Άρης. Οι «κίτρινοι» τουλάχιστον τρεις φορές βγήκαν στην κόντρα επίθεση αλλά στο 54’ ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος είχε κακό τελείωμα, ενώ στις άλλες δύο δεν βρήκαν ξεκάθαρη ευκαιρία.

Τα σουτ του Μαρτίνες

Στο 69ο λεπτό, ο Σάββας Παντελίδης αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη αλλαγή του καθώς ο Ντάνιελ Λάρσον δεν ήταν σε θέση να οδηγήσει και έριξε στο παιχνίδι τον Μαρτίνες. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αργεντίνος ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς σε εντυπωσιακή επέμβαση με σουτ από τα 20 μέτρα.

Με την Ξάνθη να ανεβάζει τη γραμμή πίεσης, ο Σάββας Παντελίδης ενίσχυσε την αμυντική γραμμή του χρησιμοποιώντας τον Βαλεριάνο αντί του Δημήτρη Διαμαντόπουλου. Στο 82’ ο Μαρτίνες είδε την μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς σε καταπληκτικό πλασαριστό σουτ από τα 25 μέτρα. Η Ξάνθη προσπάθησε να απειλήσει περισσότερο από τις στημένες φάσεις αλλά δεν βρήκε ξεκάθαρη ευκαιρία μέχρι το τέλος.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Σιλά, Μπαξεβανίδης, Καμαρά, Ζίβκοβιτς (Ξάνθη), Σιώπης, Διαμαντόπουλος, Ματέο Γκαρσία, Δεληζήσης, Τζανακάκης, Κουέστα, Μαρτίνες (Άρης).

MVP: Ο Ματέο Γκαρσία έκανε καλό παιχνίδι έπειτα από τουλάχιστον δύο μήνες, μετουσίωσε την εμφάνισή του με το γκολ που πέτυχε και το οποίο έκρινε το παιχνίδι.

Αδύναμος κρίκος: Η Ξάνθη έχει πολλούς υποψηφίους καθώς ο Σαρπόνγκ ήταν εκτός ρυθμού, ομοίως και οι Καμαρά, Καντά

Στο ύψος του: Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς κράτησε όρθια την Ξάνθη στο δεύτερο ημίχρονο σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις.

Η γκάφα: Η στραβοκλωτσιά του Μανώλη Τζανακάκη στο 88ο λεπτό αλλά ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα.

Το στραγάλι: Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο Τάτσης, χρησιμοποίησε τις κάρτες όταν είδε να κυριαρχούν τα νεύρα και δεν προέκυψε η δύσκολη φάση γι’ αυτόν.

Το ταμείο του Gazzetta: Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντιστοιχεί στην πραγματική εικόνα του αγώνα καθώς ο Άρης ήταν καλύτερος, γενικώς επέστρεψε στις πειστικές εμφανίσεις και θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίς το παιχνίδι, αν αξιοποιούσε τις ευκαιρίες του.

ΞΑΝΘΗ (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σιλά, Κασάδο, Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης, Καμαρά (76’ Μελιόπουλος), Κοβάσεβιτς, Μπαριέντος, Καντά (56’ Γκέντριτσεκ), Σαρπόνγκ (63’ Μπρίτο), Κάστρο.

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Ρόουζ, Κορχούτ (84’ Ματίγια), Μπάσα, Σιώπης, Ντιγκινί, Γκαρσία, Λάρσον (69’ Μαρτίνες), Διαμαντόπουλος (79’ Βαλεριάνος).