Άρης - Λαύριο 84-70

19/1/2019 21:09    NickGalis Hall
Ο Άρης (5-9) έβγαλε… όλα τα σωθικά του στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα με το Λαύριο (4-10) και επικράτησε με 84-70 στο NickGalis Hall, έχοντας 5/6 τρίποντα στο σημείο που κρίθηκαν όλα και με τον Βασίλη Τολιόπουλο να κάνει τη διαφορά για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Σε ένα ματς πολύ λεπτών ισορροπιών, ο 22χρονος γκαρντ έβαλε τρία διαδοχικά τρίποντα στην τελευταία περίοδο, άνοιξε την ψαλίδα για τον Άρη και τον οδήγησε σε ασφαλές μονοπάτι σε ότι αφορά τη συνέχεια της Basket League, ενώ έκανε και ρεκόρ καριέρας.

Το Λαύριο άντλησε σκορ μέσα από τα έξι επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά το αρχικό 6-2 του Άρη, απάντησε με 0-8 σερί (6-10). Ο Άρης επίσης απέκτησε τη δυνατότητα δεύτερων επιθέσεων αλλά δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός (σ. σ. είχε 1/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο καθώς του το έδωσε ο αντίπαλος), ενώ πήρε ελάχιστα πράγματα από τους ψηλούς του. Αυτός που φρόντισε ούτως ώστε να μη ξεφύγει το Λαύριο στο σκορ ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος με τους οκτώ διαδοχικούς πόντους που σημείωσε για το 18-19 στο τέλος της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν τις ελεύθερες βολές που κέρδισαν (17 εκτέλεσε το Λαύριο στο πρώτο ημίχρονο και 4 οι γηπεδούχοι) και προηγήθηκαν με 21-26 έπειτα από 2:30 στη δεύτερη περίοδο, με τον Άρη να παραμένει άστοχος έξω από τα 6.75 (4/19 προσπάθειες στο ημίχρονο). Εκεί βρήκε πόντους από τον απάντησε με 7-0 σερί (28-26, 14’), αλλά με την ίδια μέθοδο το Λαύριο βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει και πάλι με +5 (30-35, 18:30). Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Λάκι Τζόουνς διατήρησαν τις λεπτές ισορροπίες στο τέλος του ημιχρόνου (36-37) καθώς το Λαύριο πλήρωσε το τίμημα των 11 λαθών του στο πρώτο μέρος.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε και πάλι σε διαφορά πέντε πόντων (36-41), αλλά στο υπόλοιπο διάστημα της περιόδου «μίλησε» η άμυνα του Άρη. Τζόουνς, Σλαφτσάκης και Φλιώνης έδωσαν πόντους στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 12-2, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 48-43 (25’) και με 57-51 στο τέλος της περιόδου παρότι διατηρήθηκε η αναποτελεσματικότητά τους έξω από τα 6.75 (6/27). Το δε Λαύριο είχε τρομερό πρόβλημα επικοινωνίας κι αυτό αποτυπώθηκε από τα 19 λάθη που έκανε μέχρι εκείνο το σημείο.

Με τον Νίξον να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι, το Λαύριο ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 3-9 και ισορρόπησε την κατάσταση (60-60, 33’). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δίνουν το τρίποντο στον Άρη, παίζοντας άμυνα ζώνης και τους τιμώρησε ο Βασίλης Τολιόπουλος καθώς τα δικά του δύο τρίποντα σε συνδυασμό με τέσσερις πόντους από τον Μποχωρίδη έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων (70-64, 36’). Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι με 5/6 προσπάθειες έξω από τα 6.75. Έτσι πάτησε σε διαφορά 12 πόντων (82-70), 90’’ πριν το τέλος κι εκεί τελείωσαν όλα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης το ήθελε περισσότερο κυρίως όμως, έβαλε όλα τα μακρινά σουτ στα τελευταία έξι αγωνιστικά λεπτά καθώς 22 πόντους σε αυτό το διάστημα δεν έχει βάλει ποτέ στη σεζόν.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τριπλέτα Τολιόπουλου-Μποχωρίδη και Τζόουνς. Ειδικά οι δύο πρώτοι έκαναν… θραύση στην τελευταία περίοδο έξω από τα 6.75.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Διαμαντής Σλαφτσάκης και Δημήτρης Φλιώνης με τις άμυνες τους και με τους κρίσιμους πόντους που πρόσφερα, έδωσαν ανάσες στην ομάδα τους.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Κάιζερ και Νταλό δεν μπήκαν ποτέ στην εξίσωση του αγώνα για τον Άρη, ομοίως και οι Μιλόσεβιτς, Τόμας για το Λαύριο

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα 5/6 τρίποντα που είχε ο Άρης από το 60-60 (34’) έως και το 39’ (82-70)

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Στο τέλος τα τρίποντα έδωσαν τη νίκη αλλά ο Άρης δεν είχε άλλον τρόπο έκφρασης στο παιχνίδι. Το Λαύριο υπέπεσε σε 20 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία μεταξύ Μποχωρίδη και ΜακΓκι στο δεύτερο δεκάλεπτο και το εντυπωσιακό κάρφωμα του Αμερικανού.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 57-51, 84-70