Καλαμαριά για φίλημα - Μεγάλη νίκη του Απόλλωνα

23/12/2018 17:50    επικράτησαν του Ηρακλή με 2-0
Μεγάλο διπλό από τον Απόλλωνα Πόντου με τους «ροσσονέρι» να επικρατούν του Ηρακλή με 2-0 και να ανεβαίνουν στην 6η θέση, ρίχνοντας τους «κυανόλευκους» στην 11η.

Τέσσερα λεπτά κράτησε η αγωνία στο ματς του Ηρακλή με τον Απόλλωνα Πόντου στην Πολίχνη. Οι φιλοξενούμενοι αφού αρχικά άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων, πέτυχαν δύο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήραν το σημαντικό αυτό τρίποντο επικρατώντας με 2-0 του κακού για ακόμα μία αγωνιστική αντιπάλου τους. Με το τρίποντο αυτό οι Πόντιοι έφτασαν τους 14 βαθμούς και ανέβηκαν στην 6η θέση, ενώ οι «κυανόλευκοι» έμειναν στους 10 και έπεσαν στην 11η θέση με μόλις έναν βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, όπως αναφέραμε οι παίκτες του Ρόκα μπήκαν πιο δυνατά, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τους αντιπάλους τους. Έτσι φτάσαμε στο 41' όταν οι «ροσσονέρι» άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Αμαραντίδη. Αυτό μάλιστα δεν ήταν και σκορ ημιχρόνου, καθώς στο 45' ο Κυβελίδης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πόντιοι κράτησαν με άνεση στην άμυνα και μάλιστα είχαν δοκάρι με τον Ολαϊτάν για να πετύχουν και τρίτο γκολ, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να κάνουν μια φάση στην εστία του αντιπάλου τους.

Ηρακλής (Ρόκα): Γρηγοριάδης, Κουτρομάνος (67′ Ντούνης), Γιαννίτσης, Κούσας, Καζναφέρης, Στάμου, Πασάς, Κωστούλας, Κλέιτον (69′ Πτηνόπουλος), Παναγιωτούδης (57′ Χασομέρης), Ρόβας.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Σπόλιαριτς, Πουρτουλίδης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Ολαϊτάν