Καλαμαριά: Αποκλείστηκε ο Απόλλων Πόντου από το κύπελλο

20/12/2018 21:53    Με το μυαλό στον Ηρακλή
Ο Απόλλων Πόντου γνώρισε την ήττα με 4-0 από τη Λάρισα στο γήπεδο της Καλαμαριάς και αποκλείστηκε από το Κύπελλο.

Ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης ξεκούρασε βασικούς, καθώς ακολουθεί το σημαντικό ματς της Κυριακής (23/12) με τον Ηρακλή στην Ευκαρπία για την 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Football League.

Από την άλλη πλευρά οι «βυσσινί» τσέκαραν μαζί με τον Πανιώνιο το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο αγώνας:

Η πρώτη φάση του αγώνα ανήκε στην ΑΕΛ. Ο Σαχίτι βρέθηκε μόνος απέναντι στον Πολίτη, σούταρε, όμως ο γκολκίπερ του Απόλλωνα απέκρουσε σωτήρια στο 16΄.

Έξι λεπτά μετά οι «βυσσινί» άγγιξαν το 0-1, αλλά το σουτ του Λεοζίνιο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ τελικά ήρθε στο 30΄ για τους Θεσσαλούς.  Άθελά του ο Κύρκου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ύστερα από γύρισμα του Χοτζάλι από δεξιά.

Και λίγο πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια η ομάδα του Φέστα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Λεοζίνιο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΛ λίγο έλειψε να πετύχει τρίτο τέρμα, αλλά η κεφαλιά του Καρανίκα βρήκε στο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τριποτσέρης πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε και σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 57΄ οι Θεσσαλοί είχαν και νέο δοκάρι, αυτή τη φορά από το σουτ του Λεοζίνιο. Έξι λεπτά μετά  ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Κούνις από τον Πολίτη, με τον παίκτη των «βυσσινί» όμως να αστοχεί.

Στο 69΄ ο Ζίζιτς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 και δυο λεπτά μετά ο Νούσιος έγραψε το 0-4.

Στα επόμενα λεπτά παρά τις ευκαιρίες που σημειώθηκαν δεν άλλαξε κάτι με το 4-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Αμαραντίδης, Θεολόγου, Τσουμάνης, Δαλιανόπουλος, Σπόλιαριτς, Δημητριάδης, Καλαϊτζίδης, Κύρκου, Κυβελίδης, Δαμουλάκης.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Τριποτσέρης, Καρανίκας, Γρομητσάρης, Ζίζιτς (74΄Μπάμης), Μπάλλας (83΄ Χαλάτσης), Χοτζάλι, Νούνιτς, Πίτι, Λεοζίνιο, Σαχίτι (22΄Νούσιος).