Ολυμπιακός - Μίλαν 3-1 (βιντεο)

14/12/2018 07:18    Θρυλική βραδιά
Τα έδωσε όλα, το πίστεψε, ρίσκαρε τα πάντα, ακολούθησε το πλάνο του και «βρήκε» ένα ιστορικό ματς και μια ιστορική πρόκριση απέναντι σε έναν «κολοσσό» του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου!

Ο Ολυμπιακός πήρε μια τεράστια από κάθε άποψη νίκη με σκορ 3-1 επί της Μίλαν για την 6η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και τερμάτισε στη 2η θέση του 6ου ομίλου πίσω από τη Μπέτις, περνώντας στους «32» της διοργάνωσης στην ισοβαθμία (10β.) με τους «ροσονέρι», χάρη στην καλύτερη συνολική διαφορά τερμάτων (11-6 έναντι 12-9).

Μετά από 6 ματς στον όμιλο, ο Ολυμπιακός έδειξε ότι ήταν καλύτερος από αυτή τη Μίλαν -παρά τις καλύτερες μονάδες των Ιταλών- αφού η ομάδα του Μαρτίνς δεν φοβήθηκε πουθενά να παίξει το ποδόσφαιρό της. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν μπάλα και στα έξι ματς και στο τέλος δικαιώθηκαν για την επιμονή στο πλάνο και την πίστη στις δυνατότητές τους.

Σπουδαία εμφάνιση από τους περισσότερους «ερυθρόλευκους» που έκαναν κατάθεση ψυχής στο κατάμεστο Καραϊσκάκη, με τον Ζοζέ Σα MVP του αγώνα που κράτησε το σκορ σε «επίπεδα» πρόκρισης. Μαζί του κορυφαίοι σε απόδοση Φορτούνης, Κούτρης και Γκιγιέρμε για έναν Ολυμπιακό που έζησε μια από τις μεγαλύτερες στιγμές στην ιστορία του απέναντι στους επτάκις πρωταθλητές Ευρώπης.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε ψηλά την ιταλική άμυνα με πολλούς παίκτες στο μισό γήπεδο των «ροσονέρι» με μεγάλο ποσοστό κατοχής μπάλας και πολύ παιχνίδι από τα άκρα. Η ομάδα του Μαρτίνς είχε πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας σε όλο το 90λεπτο όμως παραλίγο να πληρώσει και πάλι τα ως επί το πλείστον για πολλή ώρα, άτσαλα τελειώματα της. Αυτή τη φορά όμως είχε και την τύχη με το μέρος της, αφού μετά το 1-0 του Σισέ (60') ήρθε το τυχερό γκολ του Γκιγιέρμε (70' - αυτογκόλ Ζαπάτα) να δώσει σκορ πρόκρισης.

Μετά την προσωρινή μείωση της Μίλαν για το δικό της γκολ πρόκρισης (2-1 - Ζαπάτα 72') και ενώ το ματς είχε γίνει ροντέο με... ατελείωτες κλασικές ευκαιρίες για γκολ στις δύο περιοχές, η λύτρωση ήρθε από τα πόδια του Κώστα Φορτούνη. Ο αρχηγός των Πειραιωτών εκτέλεσε εύστοχα στο 81' το πέναλτι που κέρδισε ο Τοροσίδης από τον Αμπάτε και χάρισε μια πέρα για πέρα δίκαιη πρόκριση στην ομάδα του, απέναντι σε μια φλύαρη Μίλαν που επέλεξε να κάνει... καθυστερήσεις από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και εν τέλει το πλήρωσε.