Καλαμαριά - Ορθιος στην Πάτρα ο Απόλλωνας!

10/12/2018 06:43    με την Παναχαϊκή
Ενας παθιασμένος Απόλλωνας με τον Ολαϊτάν στη σύνθεσή του πήρε ένα σπουδαίο βαθμό σε μια δύσκολη έδρα όπως της Παναχαϊκή, με 1-1.

Η ομάδα του Καλαϊτζίδη είχε 4-5 ευκαιρίες σε όλο το παιχνίδι, τις πιο κλασσικές του αγώνα, ήταν αποτελεσματική αλλά παρότι προηγήθηκε δεν κατάφερε να πάρει το διπλό, δεχόμενη την ισοφάριση στο 85ο λεπτό. νωρίτερα στο 61’ ο Σουντουρά είχε ανοίξει το σκορ με τρομερό αριστερό σουτ εκτός περιοχής.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σουντουρά που πέτυχε το γκολ και τον Θεοδωρόπουλο που κράτησε όρθιο τον Απόλλωνα, ειδικά στο τελευταίο μισάωρο που η Παναχαϊκή πίεζε.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο μέρος η Παναχαϊκή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως τις ευκαιρίες τις έχει ο Απόλλωνας. Στο 26΄ο Κυβελίδης σε  αντεπίθεση έδωσε στον Ολαϊτάν που πλάσαρε από κοντά και ο νεαρός πορτιέρο της Παναχαϊκής έπεσε με υπερένταση στην γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα η πατρινή ομάδα είχε μεγάλη ευκαιρία. Ομορφη μπαλιά του Ντάσιου στην πλάτη της άμυνας, ο Μωραΐτης σούταρε από κοντά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 40ο λεπτό ο Απόλλωνας είχε και άλλη ευκαιρία, όχι τόσο κλασσική. Ο Σουντουρά με ανάποδο ψαλίδι προσπάθησε να απειλήσει αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Παναχαϊκή ανέβασε την απόδοσή της, απείλησε περισσότερες φορές αλλά αυτός που άνοιξε το σκορ ήταν ο Απόλλωνας. Στο 61' ο Σουντουρά έπιασε τρομερό σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή και άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα η ευκαιρία απάντησε, με το δυνατό σουτ του Ντάσιου να περνάει λίγο άουτ. Στο 69’ νέα μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Ο Μωραϊτης από κοντά έκανε την κεφαλιά και ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε με υπερένταση. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει. Ο Δημητριάδης σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Καπούταγλης έδιωξε, με τον Ντάσιο να διώχνει σε κόρνερ πάνω στην γραμμή στη συνέχεια. Τελικά η Παναχαϊκή κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85ο λεπτό. Ο Λουμπαρδέας μέσα από την περιοχή με σουτ πέτυχε το 1-1 και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Τρία λεπτά αργότερα ο Κολ έχασε τεράστια ευκαιρία να «γυρίσει» τούμπα το ματς. Από κοντά πλάσαρε μόνος του και η μπάλα πάει ξυστά δίπλα από το δοκάρι! Τελευταία ευκαιρία για τους Πατρινούς ήρθε στο 90’, με τον Καρατσανάκοφ να κάνει ωραία ενέργεια, στη συνέχεια να σουτάρει όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Σταμόπουλος, Αργυρόπουλος (78’ Μουστακόπουλος), Φουρλάνος (70’ Μπαστακός), Ελευθεριάδης, Κολ, Λουμπαρδέας, Ντάσιος, Κυνηγόπουλος (62’ Καρακατσάνοφ), Μωραΐτης, Τσελεπίδης

Απόλλων Πόντου: Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Σπόλιαριτς, Πουρτουλίδης (46’ Δημητριάδης), Τσουμάνης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Ολαϊτάν (88’ Δαλιανόπουλος).