ΜΠΑΤΕ - ΠΑΟΚ 1-4

5/10/2018 01:13    Κυρίαρχος ο Δικέφαλος
Σπουδαία εμφάνιση έκανε στη Λευκορωσία ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Συνέτριψε με 4-1 τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ και κατέκτησε τους πρώτους τρεις βαθμούς στο γκρουπ. Τα τρία γκολ του Δικεφάλου είχαν σημειωθεί έως το 17ο λεπτό. Καταπληκτικός ο Λέο Ζαμπά με δύο γκολ και δύο ασίστ.

Πάμε να δούμε τα πέντε πράγματα που μάθαμε από τον αγώνα στο Μπορίσοβ...

1. ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΙΚΗ "ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ"

Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ έχει μόλις μία ήττα σε 22 παιχνίδια πρωταθλήματος στη Λευκορωσία και παθητικό 13 γκολ. Ο ΠΑΟΚ μέσα σε 17 λεπτά από το ξεκίνημα του αγώνα την έκανε να φανεί ομάδα... ερασιτεχνική. Αυτή η 17λεπτη "καταιγίδα" είχε την υπογραφή του Λέο Ζαμπά που ξεκίνησε αριστερά στην επίθεση. Ο 20χρονος έδωσε την ασίστ στο 0-1 του Πρίγιοβιτς (6'), ενώ στο 11' και στο 17' τράβηξε ο ίδιος την... σκανδάλη, πραγματοποιώντας το 0-2 και το 0-3.

Καταπληκτικό αυτό που πέτυχε ο Δικέφαλος στη Borisov Arena. Ο Νοτιοαμερικανός, μάλιστα, έγινε ο νεότερος ξένος παίκτης του ΠΑΟΚ που σκόραρε σε ευρωπαϊκό παιχνίδι (20 ετών, 2 μηνών και μιας ημέρας).

2. ΤΟ 100ό ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΜΕ "ΠΡΙΓΙΟΓΚΟΛ"

Το γκολ που σημείωσε Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς στο 6' ήταν το 100ό που σημειώνει ο ΠΑΟΚ σε ευρωπαϊκό παιχνίδι. Μία επαφή του Σέρβου στράικερ με τη μπάλα ήταν αρκετή για να κάνει τη "ζημιά" στη ΜΠΑΤΕ. Τρομερά φορμαρισμένος ο 28χρονος σέντερ φορ, ο οποίος σε 13 εφετινές συμμετοχές έχει σκοράρει στις επτά (συνολικά οκτώ γκολ, τα πέντε στην Ευρώπη).

Μετά το τέταρτο γκολ που σημείωσε στο β' μέρος ο ΠΑΟΚ, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε αλλαγή τον διεθνή επιθετικό, καθώς όλα είχαν κριθεί. Ήταν ένα ακόμη παιχνίδι στο οποίο ο "Πριγιογκόλ" είχε περάσει μια εξαιρετική μέρα στη δουλειά, κάνοντας αυτό για το οποίο έχει αποκτηθεί.

3. "ΔΑΓΚΩΝΑΝ" ΤΑ ΧΑΦ ΤΟΥ

Τα τρία γρήγορα γκολ του ΠΑΟΚ στη Λευκορωσία αποσυντόνισαν τη ΜΠΑΤΕ. Πού να το περίμενε ο Αλεξέι Μπάγκα ότι μετά από 17 λεπτά θα ήταν πίσω στο σκορ με 3-0 η ομάδα του. Μπορεί τη δόξα να την πήραν οι σκόρερ, αλλά καταπληκτικό πρώτο μέρος έκαναν οι δύο αμυντικοί χαφ του. Τόσο ο Κάνιας όσο και ο Μαουρίσιο έκαναν αψεγάδιαστο πρώτο μισό, με κλεψίματα και κάθετες πάσες. Το πρώτο γκολ, άλλωστε, ξεκινά από τα πόδια του Ισπανού και το τρίτο από αυτά του Βραζιλιάνου. Ο Πασχαλάκης αναγκάστηκε να επέμβει μόνο στο 1ο λεπτό και μέχρι το 45'+2' ήταν θεατής της αναμέτρησης. Οι δύο στόπερ, Κρέσπο και Βαρέλα, ένα πολύ ήσυχο ημίχρονο, με κατοχή μπάλας 66% για τους Θεσσαλονικείς.

4. ΑΥΤΟΓΚΟΛ Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΤΗΣ ΑΜΥΝΑΣ

Μπορεί στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ να μην πιέστηκε ιδιαίτερα από τους Λευκορώσους, στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λέπτου, ωστόσο, η ΜΠΑΤΕ μπήκε πολύ επιθετικά. Ο Κρέσπο ήταν ο κορυφαίος της άμυνας του Δικεφάλου. Αναχαίτισε τις επιθετικές πρωτοβουλίες των γηπεδούχων, ήταν ο ηγέτης των μετόπισθεν. Στο ποδόσφαιρο, όμως, η τύχη δεν θέλει πολύ να σου γυρίσει την πλάτη και αυτό έπαθε ο Ισπανός, καθώς κατά την κεφαλιά του νεοεισελθόντα Σκάβις, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-3.

Και αν πολλοί μπορεί να σκέφτηκαν ότι το ματς μπορεί να... γυρίσει, ο... διάολος Ζαμπά με τον... δαιμόνιο Πέλκα τους διέψευσαν.

5. ΕΜΦΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΑ

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο έβαλε και τέταρτο γκολ, αλλά έκανε καταπληκτική διαχείριση της αναμέτρησης. Ο βασικός και αναντικατάστατος Βιεϊρίνια έμεινε στον πάγκο και πήρε ανάσες (μπήκε στο 86'), ο Μπίσεσβαρ μπήκε στο 70', ο Πρίγιοβιτς βγήκε στο 76', ενώ ο Τόσκα που κλήθηκε να αντικαταστήσει τον αρχηγό τα πήγε περίφημα. Ο Λουτσέσκου έβγαλε ένα κρίσιμο παιχνίδι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Τεσσάρα... σβηστά και με απόλυτο MVP τον Ζαμπά, ο οποίος είχε και την ασίστ στο τέταρτο τέρμα που σημείωσε ο Πέλκας με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση στο 73'.

Δύο τέρματα και δύο ασίστ για τον Βραζιλιάνο στη Λευκορωσία. Ο Μπίσεσβαρ θα μπορούσε να γράψει και αυτός το όνομά του στους σκόρερς, αλλά το φοβερό σουτ κατέληξε στη συμβολή των δοκών.

Γήπεδο: Borisov-Arena
Διαιτητής: Robert Schörgenhofer (Αυστρία)
Βοηθοί: Markus Gutschi, Roland Riedel (Αυστρία)

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΒ (Αλεξέι Μπάγκα): Σχερμπίτσκι, Αλεξέι Ρίος, Φιλιπένκο, Πολιάκοφ, Βολόντκο, Μπάγκα, Ντράγκουν (71' Χλεμπ), Γιαμπλόνσκι, Ιβάνιτς, Στάσεβιτς (76' Γκορντέιτσουκ), Τουόμινεν (59' Σκάβις).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Μαουρίσιο, Κάνιας, Λημνιός (70' Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (86' Βιεϊρίνια), Πέλκας, Πρίγιοβιτς (76' Άκπομ)

Γκολ: 61' αυτ. Κρέσπο - 6' Πρίγιοβιτς, 11', 17' Ζαμπά, 73' Πέλκας

Κάρτες: 46' Βολόντκο