Έγραψε ιστορία η Κροατία: Νίκησε 2-1 την Αγγλία και πάει τελικό

12/7/2018 00:39    παραταση
Η Κροατία σε τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της! Μετά από έναν ψυχοφθόρο ημιτελικό, κατάφερε νικήσει με 2-1 στην παράταση την Αγγλία και να προκριθεί στο μεγάλο ραντεβού της Κυριακής (15/7), όπου θα βρει αντίπαλο την Γαλλία.

Οι Άγγλοι ξεκίνησαν καλά το ματς αφού προηγήθηκαν μόλις στο 5' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ, όμως οι Κροάτες αντέδρασαν, ισοφάρισαν με τον Πέρισιτς στο 68', στέλνοντας το ματς στην παράταση και εκεί με ένα γκολ του Μάντζουκιτς στο 109', γύρισε τον αγώνα και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Μουντιάλ.

Πώς παρατάχθηκαν

Για την Κροατία ο Σούμπασιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Λόβρεν και Βίντα στο κέντρο της άμυνας, ο Βρσάλικο στο δεξί άκρο και ο Στρίνιτς στο αριστερό. Ράκιτιτς και Μπρόζοβιτς ήταν τα δύο χαφ και μπροστά σε τριάδα ήταν οι Ρέμπιτς, Μόντρις και Πέρισιτς, πίσω από τον Μάντζουκιτς.

Από πλευράς Αγγλίας ο Πίκφορντ ήταν στο τέρμα, οι Μαγκουάιρ, Στόουνς και Γουόκερ στο κέντρο της άμυνας, οι Γιανγκ, Λίνγκαρντ, Χέντερσον, Άλι και Τρίπιερ στη μεσαία γραμμή και μπροστά οι Κέιν και Στέρλινγκ.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να φανταστούν οι Άγγλοι στον ημιτελικό, καθώς μόλις στο 5' ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με ένα απίθανο χτύπημα φάουλ του Τρίπιερ, που "έσκισε" τα δίχτυα του εμβρόντητου Σούμπασιτς. Το γρήγορο γκολ έδωσε τεράστια αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Σάουθγκεϊτ και στο 14' θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, αν η κεφαλιά του Μαγκουάιρ δεν έφευγε λίγο άουτ.

Η Κροατία είχε μπει στον... ρυθμό των Άγγλων, όμως κατάφερε να απειλήσει στο 32' με τον Ρέμπιτς, αλλά ο Πίκφορντ ήταν εκεί και αποσόβησε τον κίνδυνο για τα "λιοντάρια".

Οι παίκτες του Ζλάτκο Ντάλιτς ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και έκλεισαν την Αγγλία στα "καρέ" της, δημιουργώντας πολλές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εσία του Πίκφορντ.

Στο 65' ο Πέρισιτς προειδοποίησε και τρία λεπτά μετά ισοφάρισε με εξαιρετική κεφαλιά, ξεφεύγοντας ανάμεσα σε Τρίπιερ και Γουόκερ. Η ψυχολογία των Κροατών εκτοξεύτηκε, οι Άγγλοι "πελάγωσαν" για λίγα λεπτά και στο 72' ο Πέρισιτς έχασε τεράστια ευκαιρία για την ολική ανατροπή, αφού έστειλε με ωραίο σουτ την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Πίκφορντ.

Η "Χρβάτσκα" συνέχισε να πιέζει και στο 83' απείλησε εκ νέου με τον Μάντζουκιτς και ένα λεπτό μετά με τον Πέρισιτς, όμως το 1-1 δεν άλλαξε και ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση, η τρίτη συνεχόμενη για τους Κροάτες και η δεύτερη στα τρία νοκ - άουτ για τους Άγγλους!

Η πρώτη καλή φάση της παράτασης ανήκε στην Αγγλία, στο 99' με τον Στόουνς, όμως η Κροατία είχε καλύτερη εικόνα και απείλησε στο 105' και το 108', πριν φτάσει στο χρυσό γκολ με τον Μάντζουκιτς στο 109'.

Ο επιθετικός της Γιουβέντους ξεχάστηκε από τους αμυντικούς της Αγγλίας, μετά από κεφαλιά του Πέρισιτς και νίκησε τον Πίκφορντ για το τελικό 2-1, που έδωσε τη νίκη - πρόκριση στην Κροατία, σε τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της.