Ισπανία - Ρωσία 3-4 στα πέναλτι

2/7/2018 01:39    1-1 κανονικη διάρκεια
H Iσπανία έκανε 1140 πάσες σε 120 λεπτά, καμία ασίστ και η Ρωσία την... τελείωσε στα πέναλτι (1-1 κ.α., παρ., 4-3 πεν). Με σούπερ τον Ακινφέεβ, η οικοδέσποινα πέταξε εκτός τους Ιβηρες και περιμένει στα προημιτελικά τον νικητή του Κροατία - Δανία.

Γερμανία, Αργεντινή και τώρα Ισπανία. Τρία μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου έμειναν εκτός Μουντιάλ! Η κατάρα για τους Ιβηρες συνεχίστηκε, αφού δεν έχουν αποκλείσει ποτέ σε μεγάλο τουρνουά την οικοδέσποινα. Η Ρωσία ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει, πήγε το ματς στη ρώσικη ρουλέτα κι εκεί ο Ακινφέεβ ήξερε τον τρόπο για την πρόκριση. Κόκε και Ασπας οι μοιραίοι για τους Ιβηρες που πραγματοποίησαν 1140 πάσες σε 120 λεπτά (ρεκόρ), αλλά καμία ασίστ. Ισόπαλο 1-1 το ματς στην κανονική διάρκεια και την παράταση, με τους Ρώσους να κερδίζουν 4-3 στα πέναλτι. Αξίζει να σημειωθεί, πως η ομάδα του Τσετσέσοβ έτρεξε 146 χιλιόμετρα, 9 χλμ. περισσότερα από τους αντιπάλους. Πρώτη φορά σε Μουντιάλ είχαμε 4η αλλαγή στην παράταση.

Αυτογκόλ και... μοιραίος Πικέ!

Ενα αυτογκόλ, ένα χαζό χέρι του Πικέ ήταν τα γεγονότα που ξεχώρισαν σε ένα μονότονο α' μέρος. Πάσες, πολλές πάσες από την Ισπανία, η οποία για 40 λεπτά είχε αυτό που ήθελε, προβάδισμα, σταθερή στην άμυνα, καθολική υπεροχή (71% κατοχή μπάλας) κι έλεγχο της αναμέτρησης. Ωστόσο, όλα της τα χάλασε ο αμυντικός της Μπαρτσελόνα...

Οι Ιβηρες μπήκαν πιο ορεξάτοι, πήραν την κατοχή, πίεσαν και στο 13ο λεπτό ήρθε το γκολ! Από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιγκνασέβιτς αγκάλιασε τον Ράμος για να μη σκοράρει, αλλά με τη... φτέρνα του έγινε ο γηραιότερος παίκτης  (38 ετών 352 ημερών) σε Μουντιάλ που σημειώνει αυτογκόλ! Οι Ρώσοι αποτύπωσαν ξανά την αδυναμία τους στα στημένα, αφού ήταν το 4ο γκολ που δέχθηκαν με αυτό τον τρόπο. Η οικοδέσποινα δεν είχε απαντήσεις στο τέρμα που δέχθηκε και η Ισπανία με κατοχή που ξεπερνούσε το 71% κρατούσε άνετα το υπέρ της σκορ. Βέβαια, δεν ήταν σε θέση να δημιουργήσει φάσεις, παρά τον τριπλάσιο αριθμό σε πάσες που είχε σε σχέση με τους αντιπάλους. Μάλιστα, η πρώτη καλή στιγμή που έγινε στο παιχνίδι μετά το γκολ, ανήκε στους οικοδεσπότες.

Ο Γκολόβιν βρέθηκε σε καλή θέση, επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ωστόσο, το πρώτο μέρος είχε κι άλλο γκολ! Στο 40ο λεπτό ο Τζιούμπα πήρε την κεφαλιά, ο Πικέ είχε σηκωμένο το χέρι και ο διαιτητής σωστά έδειξε πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το πρώτο γκολ της Ρωσίας σε νοκ άουτ φάση Μουντιάλ! Οι Ιβηρες προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 45' είχαν καλή ευκαιρία, αλλά ο Ακινφέεβ νίκησε τον Ντιέγκο Κόστα.

Πάσες, πάσες, πάσες...

To σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε. Οι φάσεις ήταν... ελάχιστες, αλλά οι πάσες των Ισπανών πολλές, πάρα πολλές. Κακό παιχνίδι, με την μπάλα να αλλάζει κουραστικά από τα πόδια των Ιβηρων μπροστά από την εστία της Ρωσίας, αλλά ποτέ να μην περνά μέσα. Ο Ιέρο προσπάθησε με Ινιέστα, Ασπας να δώσει ώθηση, αλλά δεν δικαιώθηκε. Βέβαια, οι δυο αλλαγές του είχαν και την καλύτερη προσπάθεια της ομάδας στο β' μέρος. Στο 85ο λεπτό ο Ινιέστα έκανε καλό σουτ, αλλά ο Ακινφέεβ έδιωξε, όπως και την προσπάθεια του Ασπας που πήρε το ριμπάουντ. Οι Ισπανοί ολοκλήρωσαν την κανονική διάρκεια του ματς με περισσότερες από 950 πάσες, αλλά χωρίς... μια ασίστ!

Σούπερ ο Ακινφέεβ!
Στην παράταση η Ισπανία αποφάσισε να ρισκάρει, αλλά τόσο ο Ροδρίγκο όσο και ο Καρβαχάλ δεν μπόρεσαν στο 109' να σκοράρουν. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα οι Ιβηρες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε κράτημα των Πικέ, Ράμος. Το ματς πήγε στα πέναλτι, κι εκεί ο Ακινφέεβ ήταν... σούπερ. Νίκησε τον Κόκε, τον Ιάγο Ασπας κι έστειλε για πρώτη φορά τη Ρωσία στα προημιτελικά. Εκεί θα περιμένει τη νικήτρια του ζευγαριού Κροατία – Δανία!

3-4 Αστόχησε ο Ασπας

Ισπανία (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Ράμος, Πικέ, Αλμπα, Νάτσο (70' Καρβαχάλ), Σίλβα (67' Ινιέστα), Μπουσκέτς, Ισκο, Κόκε, Ασένσιο (104' Ροδρίγκο), Ντιέγκο Κόστα (80' Ασπας)

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Κουντριασόβ, Ιγκνιασέβιτς, Κουτέποβ, Φερνάντες, Ζιρκόβ (46' Γκρανατ), Σαμέντοβ (61' Τσερίσεβ), Ζόμπνιν, Κουζιάεβ (67' Ερόχιν), Γκολοβίν, Τζιούμπα (65' Σμόλοβ)