Βέλγιο-Τυνησία 5-2

23/6/2018 18:33    Παγκόσμιο Κύπελλο
Αποδίδοντας εντυπωσιακό και ταυτόχρονα ουσιαστικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, το Βέλγιο συνέτριψε 5-2 την Τυνησία στο στάδιο «Σπαρτάκ», στη Μόσχα, για τη 2η αγωνιστική στον 7ο όμιλο.

Δύο γκολ για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ σημείωσε ο Εντέν Αζάρ (6΄ πεν., 51΄), άλλα τόσα ο Λουκάκου (16΄, 45΄+3), που έφτασε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην πρώτη θέση των σκόρερ, κι ένα ο Μπατσουαγί στο 90΄, ενώ για τους Αφρικανούς μείωσαν στο 18΄ ο Μπρον και στο 90΄+3 ο Καζρί. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ουσιαστικά προκρίθηκαν στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ οι Τυνήσιοι ελπίζουν σε ένα «θαύμα» με συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Η επιθετικότητα με την οποία ξεκίνησαν οι «κόκκινοι διάβολοι» ανταμείφθηκε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Μπεν Γιουσούφ πήγε «άτσαλα» πάνω στον Εντέν Αζάρ, που κινούνταν πάνω στη γραμμή της περιοχής και από δεξιά. Ο Αμερικανός Μαρούφο έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, χωρίς να συμβουλευτεί το VAR, προφανώς επειδή δεν είχε αμφιβολία, και ο άσος της Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό από τα 11 μέτρα, γράφοντας ταυτόχρονα Ιστορία, καθώς για πρώτη φορά στα χρονικά των Μουντιάλ έχει σημειωθεί τουλάχιστον ένα γκολ στις 27 πρώτες αναμετρήσεις.

Δέκα λεπτά αργότερα, το λάθος του Μααλούλ στη μεσαία γραμμή έλαβε σκληρή τιμωρία: οι Βέλγοι βγήκαν μπροστά ταχύτατα, ο Μέρτενς βρήκε τον Λουκάκου κι εκείνος με συρτό διαγώνιο αριστερό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, όμως στο 18΄ οι Αφρικανοί ξανάδωσαν ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όταν με άπιαστη καρφωτή κεφαλιά, από φάουλ του Καζρί, ο Μπρον μείωσε σε 1-2.

Ένα γκολ που, πάντως, δεν έφερε τύχη στο σκόρερ, αφού στο 23ο λεπτό τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Ναγκέζ. Σαν να μην έφτανε αυτό, όμως, ο Ναμπίλ Μααλούλ είδε και τον Σιαμ Μπεν Γιουσούφ να τραυματίζεται στο 40΄ και να δίνει τη θέση του στον Μπεναλουάν, στη δεύτερη αναγκαστική αλλαγή των Τυνήσιων πριν το ημίχρονο!

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «κόκκινοι διάβολοι» χτύπησαν για τρίτη φορά, όταν από νέο λάθος του Μααλούλ ο Μενιέ βρήκε τον Λουκάκου κι εκείνος πλάσαρε εύκολα τον Μπεν Μουσταφά για το 3-1, με το τέταρτο γκολ του στη διοργάνωση. Με το τέρμα αυτό ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής μετά τον Μαραντόνα, το 1986, που σημειώνει από δύο τέρματα σε δύο συνεχείς αγώνες.

Ακριβώς στο λεπτό που είχε ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ξανασκόραρε και στο δεύτερο ο Αζάρ, που δέχθηκε την πάσα του Ντε Μπράιν, «τσίμπησε» την μπάλα από τον Μπεν Μουσταφά και πλάσαρε για το 4-1, δίνοντας διαστάσεις στο προβάδισμα του Βελγίου. Το παιχνίδι είχε κριθεί από το 51ο λεπτό του, γι΄ αυτό και ο Μαρτίνεθ επέλεξε να αποσύρει νωρίς τους Λουκάκου, Αζάρ, αφού ακολουθεί και το ντέρμπι του ομίλου με την Αγγλία. Στο 80΄ ο Μπατσουαγί «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι από τα τρία μέτρα (!), για να πάρει πίσω το «αίμα» του διαμορφώνοντας το 5-1 στο 90΄, πριν μειώσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καζρί στο τελικό 5-2.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιατά, Βερτόνγκεν, Μενιέ, Βίτσελ, Ντε Μπράιν, Φερέιρα-Καράσκο, Ε. Αζάρ (68΄ Μπατσουαγί), Μέρτενς (86΄ Τίλεμανς), Λουκάκου (59΄ Φελαϊνί).

ΤΥΝΗΣΙΑ (Ναμπίλ Μααλούλ): Μπεν Μουσταφά, Σ. Μπεν Γιουσέφ (λ.τ. 41΄ Μπεναλουάν), Μεριά, Μπρον (λ.τ. 24΄ Ναγκέζ), Μααλούλ, Μπαντρί, Σασί (59΄ Σλίτι), Σκιρί, Χαουΐ, Φ. Μπεν Γιουσέφ, Καζρί.